Úvod O nás Denník Kniha návštev e-Shop Ako pomôcť Viac Kontakt

Medvede vo svete

Na zemi dnes žije 8 druhov medveďov.

Medveď hnedý (Ursus arctos)

Najrozšírenejší druh, ktorý môžeme stretnúť aj na Slovensku. Jeho poddruhy môžeme rozdeliť na severoamerické, východoázijské, tibetské, európsko-sibírske, aljašské, predoázijské.
Najväčším z nich je medveď kodiak (dĺžka 2,0-3,4 metre; hmotnosť 470-530 kg), vyskytuje sa na pobreží a ostrovoch Aljašky, podľa jedného z nich sa aj volá.
Daľším poddruhom je známy medveď grizly zo severnej Ameriky. Tento tiež narastie do úctyhodných rozmerov až 2 m. Jeho dlhá hnedá srsť je na koncoch svetlá, z čoho pochádza jeho meno (angl. "grizzled" znamená šedivý). Podobne ako kodiak, na jeseň aj on s obľubou loví lososy, v húfoch tiahnúce proti prúdu riek.

Medveď biely (Ursus maritimus)

Jeho domovom je Arktída, pobrežie severného ľadového oceánu (nevyskytuje sa na južnom póle). Na rozdiel od iných medveďov sa stravuje hlavne živočíšnou potravou, ktorá je v tých podmienkach dostupná: tulene, mrože, morské vtáctvo a ryby, zdochliny; počas krátkeho leta ju dopĺňajú aj bobule, morské riasy, tráva. Medveď biely (známy aj ako ľadový alebo polárny) je celkovo najväčší druh. Samec váži 350-650 kg, samica do 250 kg; výška je 1,5 m a dĺžka je 2,4-2,7 m. Je dokonale prispôsobený chladnému prostrediu. Podkožný tuk a dlhá dutá srsť ho izoluje a pomáha zachytiť čo najviac tepla zo slnka. Na labách, zospodu pokrytých srsťou, má vypukliny a preliačiny, ktoré mu umožňujú udržať sa lepšie na ľade. Jeho telo je pretiahnutejšie - prispôsobené na plávanie, má malé ušnice a prsty do polovice spojené plávacou blanou.
* Hoci je chránený, lovia ho pytliaci. Populáciu vážne ohrozuje aj znečisťovanie ovzdušia a globálne oteplenie.

Medveď ušatý (Ursus thibetanus)

Obýva Áziu, Himaláje až do výšky 4000 metrov. Je menší ako baribal, tiež čierny, len na hrudi má žltobiely golier v tvare písmena V. Svoje meno dostal vďaka nápadne velkým ušniciam.






Medveď okuliarnatý (Tremarctos ornatus)

Je jediným druhom žijúcim v južnej Amerike, kde obýva pohorie Ánd.
Je čiernohnedej farby, okolo očí má svetlú srsť, čo pripomína okuliare. Na hrudi má golier z dlhšej, taktiež svetlej srsti. S obľubou lezie na kaktusy za plodmi a má rád ovocie.
* Ohrozený je lovom pre mäso a ničením jeho životného prostredia, farmári ho strieľajú kvôli škodám na poliach.


Panda veľká (Ailuropoda melanoleuca)

Jej domovom je juhovýchodná Čína. Hlavná potrava je až na 99% vegetariánska: bambusové výhonky a listy, ktorých dospelý jedinec potrebuje denne až 14 kg. Preto sa kŕmi 12 hodín denne.
* Hoci je tento druh s krásnou čierno-bielou kožušinou úplne chránený, je ohrozovaný pytliactvom a vyrubovaním bambusových pralesov. Populácia vo svete sa odhaduje len okolo 700 jedincov žijúcich na slobode. V zajatí sa tažko pária. O ich ochranu sa stará aj WWF - Svetový fond na ochranu prírody, ktorý má symbol pandy vo svojom znaku.


Medveď čierny (Ursus americanus)

"Baribal" žije na území Mexika a severnej Ameriky, kde tvorí početnú populáciu v oblastiach, kde vyhubili grizlyho. Je veľký skoro ako náš medveď hnedý, ale má kratšiu čiernu srsť (alebo aj škoricovohnedú), na hrudi svetlú. Na chrbte nemá výrazný "hrb" - vyvýšený kohútik, čo ho najjednoznačnejšie odlišuje od grizlyho, žijúceho v tých istých oblastiach. Výborne lezie po stromoch.




Medveď pyskatý (Melursus ursinus)

Žije na území Prednej Indie, Srí Lanky. Má predĺženú tvárovú časť lebky, prečnievajúci spodný pysk, dlhé pazúre a jazyk mu umožňujú hľadať v dreve termity a hmyz.
* V minulosti ich používali na zábavu ako "tancujúce medvede". O záchranu ich druhu sa snažia v rezerváciách a národných parkoch.

Medveď malajský (Helarctos malayanus)

Vyskytuje sa v juhovýchodnej Ázii, Malajskom polostrove, južnej Číne, ostrovoch Sumatry a Kalimantanu. Je najmenší zo všetkých druhov, má len okolo 65 kg. Žije v oblasti tropických pralesov, preto má najkratšiu srsť. Vďaka dlhým pazúrom výborne lezie po stromoch. Úzkym dlhým jazykom chytá hmyz, termity, včely, ale živí sa aj ovocím a malými cicavcami.
* Pytliaci ho ešte stále lovia kvôli medvedej žlči, vysoko cenenej na ďalekom východe, kde sa z nej vyrába prírodný liek. Taktiež aj kvôli medvedím labkám, ktoré sú v luxusných reštauráciách drahou a obľúbenou pochúťkou. V súčasnosti je pre neho hrozbou aj vyrubovanie dažďových pralesov.

Foto: Mariel Badillo, Andrew Derocher, Shinshu black bear research group, Ximena Velez-Liendo, Matthew Durnin, Anja Schoettler, Aniruddh Majumdar, Siew Te Wong