|
|
Úvod O nás Denník Kniha návštev e-Shop Ako pomôcť Viac Kontakt | |
Z našej činnosti v roku 2008December Simon Finnegan, Gary Volakh a ja sme pár dní pred Vianocami trávili v laboratóriu patológie na Univerzite veterinárskeho lekárstva v Košiciach, kde sme analyzovali medvedí a vlčí trus. Simon píše diplomovku o Baylisascaris transfuga, črevný helmint, ktorý sa nachádza u medveďov na celom svete. Zistil, že na Slovensku sa ich výskyt podstatne mení počas ročných období: pokým na jar bolo v truse len veľmi málo vajíčok parazita, infekcia narastala v lete a vrcholil na neskorú jeseň. Súčasťou Simonovej ďalšej práce, pod vedením Prof. M. Goldovej, bude zistiť dôvod, prečo to tak je.
November Pre nových dobrovoľníkov do nášho projektu, sme cez víkend 29.-30. novembra organizovali výcvik "Medzi vlkmi a medveďmi". Obsahoval praktické školenie ako poznávať stopy v teréne ako aj prezentáciu a diskusiu o ekológii šeliem, riešeniach konfliktov a zvyšovaní informovanosti. Bolo dostatok snehu na stopovanie a hoci na trase, ktorú sme prešli neboli žiadne stopy medveďa či vlkov, narazili sme na stopu rysa. Vďaka vám Michal Mazúr, Evžen Minarík, Tomáš Jakuba s manželkou Helou, Vlado Trulík a Majka Schenková za vašu účasť a nadšenie a tebe Richard Morley za pomoc pri organizácii (ako aj pri príprave balíčkov) a samozrejme sponzorovi podujatia - WWF.
Október V priebehu mesiaca október a začiatkom novembra sme sa zaoberali inštaláciou elektrických oplôtkov. Oslovili nás chovateľ oviec pán Španko a chovateľ včiel pán Zábojník z blízkeho okolia, ktorí aj tento rok mali problém s medveďmi. Obaja už mali inštalované elektrické ohradníky, čo sme si ale všimli už predtým, nesplňali kritériá na ochranu pred šelmami. Častokrát sa stáva, že chovatelia, kúpia oplôtok určený pre dobytok, ktorý však nie je dostatočný na ochranu pred medveďom. Najskôr sme podrobne preštudovali materiál z rôznych európskych krajín, kde už mali väčšie skúsenosti s využívaním elektrických ohradníkov a podľa toho sme dali dokopy parametre, aké by mali splňať. Potom už bol priebeh rýchly, chovatelia pripravili drevené tyče potrebnej výšky a spoločne sme mohli elektrické ohradníky nainštalovať, jeden - prenosný na salaš do Jamníka, kde sa bude premiestňovať podľa potreby na nové pastviny a druhý - trvalý ohradník okolo včelínov v lokalite Liptovská Maša. Po skúšobnej dobe, keď sa ohradníky osvedčia, si ich budú majitelia mať možnosť od nás odkúpiť za 50% zľavu. Seriózny prístup týchto chovateľov si naozaj zaslúži pochvalu. Dúfame, že ohradníky budú splňať svoju funkciu a stanú sa užitočným vzorom aj pre ostatných, ktorí ich budú potrebovať.
Ďakujeme Stanislave Gourhant za nezištnú pomoc pri preklade z francúzštiny. Taktiež vďaka patrí predajcom firme Agrokontakt - Vetis, ktorá nám poskytla nielen zľavu, ale zamestnanci ochotne aj poradili pri jednotlivých komponentoch objednávky. Financie na kúpu ohradníkov nám poskytla nadácia Wolves and Humans z Veľkej Británie. September Tento mesiac sa skončil pre mňa (Robin) významne: 30. septembra som pozoroval dokopy 6 rôznych medveďov a to počas rovnakého počtu hodín. Prvý, ktorého som zbadal aj predošlý večer, bol pravdepodobne veľký samec, okolo 300kg. Napriek svojej veľkosti sa zdal byť mierumilovný a radšej sa vzdialil, keď vycítil, že je niekto nablízku. ďalšieho som zazrel 1,5km ďalej, ktorému tukové zásoby len tak prevísali, viditeľné aj nadiaľku. Sledoval som ho dlhšie než hodinu ako sa kŕmil, keď ma padajúce skaly upozornili na prítomnosť medvedice s 2 mladými asi 500m vyššie v tej istej dolinke. Medvieďatá boli dosť samostatné, niekoľkokrát zaostali za matkou, kŕmiac sa čučoriedkami a brusnicami, podobne ako ostatné medvede. Rodina bola v nadmorskej výške okolo 1700m a musela prekonať strmý svah a snehové polia, čo mláďatá v pohode zvládli, len sa trochu šmýkajúc a zabárajúc do snehu. Nakoniec, keď som prezeral ďalekohľadom okolité svahy, som uvidel ďalšieho dospelého jedinca, ešte vyššie, tiež sa pasúceho na brusničí. Odchádzal som poobede a všetky medvede boli ešte stále aktívne a kŕmili sa, nerušené človekom vo svojom prirodzenom prostredí. Cítil som sa poctený, že som ich mohol takto pozorovať a vracal som sa domov nadšený.
Aj napriek slnečnému počasiu sme 28.9.2008 upustili od krásneho dňa v horách a navštívili Nedeľu sv. Huberta v Múzeu slovenskej dediny v Pribyline. V roku 2007 sme tu prezentovali medveďom nedostupný kontajner a tento rok sme tam zobrali niekoľko sprejov na odplašenie medveďa. Potešilo nás, že veľa ľudí už o spreji vedelo z médií, avšak podobne ako minulý rok, veľa poľovníkov, s ktorými sme na tejto akcii stretli bolo skeptických a uprednostnilo by radšej svoju zbraň. Hoci vedecké výskumy ukázali, že sprej je najlepšou metódou na odplašenie hroziaceho alebo útočiaceho medveďa a na predídenie zraneniu. Zrejme to potrvá nejakú dobu, pokým sa tradičné názory zmenia a prekoná sa nedôvera voči "novým" metódam. Na pozvanie nášho dlhodobého partnera, organizácie Wolves and Humans Foundation, sa Robin vybral na týždeň do Škótska. Konala sa tu konferencia o možnostiach reintrodukcie zvierat ako bobor, rys, diviak a vlk. Tieto druhy v minulosti žili v Británii, avšak už dávno boli lovom vyhubené. Konferenciu organizovala nadácia Trees for Life spolu s Wildland Network, ktoré obe pracujú na obnovení prírodných podmienok ekosystémov. Dlhá cesta na sever Škótska bola šancou stanovať v zachovaných zvyškoch starodávneho Kaledónskeho borovicového lesa na pozemku Mar Lodge Estate v Národnom parku Cairngorms. Pokojná atmosféra tejto nádhernej pôvodnej oblasti kontrastovala so živým turistickým ruchom Národného parku Lake District. Navštívili sme tiež projekt Carrifran Wildwood, ktorý sa snaží o obnovenie rozsiahleho systému predovšetkým zalesnením divočiny s rozmanitosťou pôvodných druhov rastlín a zvierat. Na Slovensku sú biotopy zachovalejšie a fauna pestrejšia, avšak situácia v Škótsku je ponaučením, do akej miery môže neobmedzený rozvoj a exploatácia poškodiť prírodu.
V tomto mesiaci sme pozorovali zaujimavé správanie sa zvierat k sebe navzájom, ako aj pod vplyvom počasia. 5. a 6. septembra sme pozorovali len veľmi málo jeleňov v oblasti, kde ich zvyčajne vídavame viac: možno sa schovali pred silným vetrom. Kameramani Rasťo a Roman na tom istom mieste zaznamenali niekoľko medveďov pasúcich sa na čučoredí a brusničí smerom ku hrebeňu, ikeď začalo pršať a snežiť. Roman nafilmoval ako menší medveď zbežne odohnal väčšieho, ktorý zaujatý kŕmením, sa neúmyselne príliš priblížil. Takéto pozorovania spochybňujú pretrvávajúci názor na Slovensku, že veľké samce vytláčajú ostatné medvede zo svojich teritórií. Podrobnejší výskum by pomohol komplexnejšie porozumieť zákonitostiam života medveďov. Aj vy môžete pri tomto pomôcť hoci vybavením, ktoré potrebujeme: podporte náš výskum dnes! Koncom leta a na jeseň sa medvede často kŕmia osami: vyhrabávajú hniezda a požierajú aj dospelé osy. Ako zistil aj náš dobrovoľník Tom Heenan, tento rok nebol žiadnou výnimkou. Tom objavil niekoľko vykopaných hniezd v okolitých lesoch Liptovského Hrádku. Výsledky nášho dlhodobého výskumu potravy medveďov v Tatrách (od roku 2001) ukazujú, že tento druh potravy je najbežnejší v auguste-októbri. Viac ...
August Potešilo nás, že ako partneri TLD sme mali príležitosť predstaviť sa širokej verejnosti na podujatí "Medvedie dni" na Hrebienku vo Vysokých Tatrách, ktoré sa konalo posledný prázdninový víkend. Náš výchovno-vzdelávací program obsahoval premietanie filmu "Ako byť v bezpečí na území s výskytom medveďov", putovnú výstavu "Stretnutie s medveďom" ako aj zábavné aktivity. Maľovanie medvedích stôp na tričká, určovanie potravy medveďa či návšteva imitácie medvedieho brlohu deti veľmi zaujali. Za pomoc pri príprave takéhoto bohatého programu patrí veľká vďaka naším dobrovoľníkom: Eve, Maríne, Tomovi a Ursovi. Počas dvoch dní sa na podujatí vystriedalo takmer 10 000 tisíc ľudí. Takáto masová akcia bola pre nás novou skúsenosťou a hoci záujem niektorých turistov bol letmý, dúfame, že sa nám podarilo šíriť hlavnú ideu, že je nežiadúce prikrmovať medvede, ako aj potrebné dobre zabezpečiť stravu a odpad. Toto sme mohli konkrétne prezentovať aj najnovším inštalovaním medveďom nedostupného kontajnera priamo na Hrebienku. August bol pre nás veľmi pestrý a plný práce. Začiatkom mesiaca sme privítali štyroch dobrovoľníkov: Toma z Veľkej Británie, Evy a Maríny z Nemecka a Petry z Nitry. Úspešne absolvovali kurz stopovania, zbierania vzoriek a ich rozboru v laboratóriu. Medvede sa intenzívne kŕmili malinami a čučoriedkami ako aj na poliach s dozrievajúcimi hospodárskymi plodinami či miestach s vyhodenými jablkami. Počas práce v laboratóriu sme zistili zaujimavú skutočnosť: niektoré medvede žrali lykožrúty, ktoré sa rozmnožili v Tatrách následkom novembrovej kalamity v roku 2004. "> Za účelom pozorovania medveďov nás navštívilo niekoľko skupín ekoturistov z rôznych európskych krajín. Bola medzi nimi skupina sprievodcov z Rakúska pod vedením Veroniky Grünschachner-Berger. Mohli sme im poskytnúť zopár naozaj nádherných zážitkov. Milanova skupina zo Švajčiarska sa na blízku vzdialenosť stretla s diviačou rodinkou. Hanneke a Alex z Holandska mohli viac než hodinu pozorovať medvedicu kŕmiacu sa čučoriedkami, zatiaľčo sa dve mláďatá spolu hrali: zápasili, naháňali sa a šmýkali na horskej lúke. Júl Po návšteve skupiny Paula Listera vo februári, ktorí do tej miery ocenili našu prácu, sme od nich dostali finančnú podporu na 3-týždňovú odbornú stáž na univerzite v Oxforde. Pod vedením skúsených profesorov sme analyzovali výsledky nášho výskumu, ktorý budeme môcť oficiálne publikovať. Stretli sme sa s kolegami, ktorí sa zaoberali preventívnymi opatreniami napríklad pred levmi v Afrike či tigrami v Číne. Bolo zaujimavé deliť sa o skúsenosti s ľuďmi pre nás z exotických krajín. Harunnah Bernard Lyimo nám rozprával ako v Tanzánii levy ohrozujú ľudí hlavne v čase zberu úrody, keď prespávajú na poliach, avšak tam nemajú možnosť inštalovať elektrické oplôtky. Levy sú prilákané divými prasatami, ktoré sa kŕmia dozrietým obilím. Každý rok je niekoľko ľudí zabitých aj zožratých levom. Sympatická Li Bing z Číny zaoberajúca sa rozšírením populácie Tigra amurského z Ruska hodnotila, že bohužiaľ osvetu im sťažuje vysoká negramotnosť obyvateľov v ich krajine. Pri týchto problémoch sme si znovu uvedomili, že na rozdiel od iných krajín, je možné situáciu na Slovensku riešiť.
Jún Po tretí rok sme úspešne sprevádzali skupinu škótskych lesníkov, ktorých zaujímali aj veľké šelmy. Ukázali sme im čerstvé pobytové znaky medveďa aj vlka, jeden sa kŕmil trávou a ten druhý diviakom a jeleňom. V tom istom týždni nás navštívil Jean-Paul Mercier z Francúzska, ktorý pracuje na knihe o medveďoch v Európe so svojím tlmočníkom Douglasom Ryanom. Títo sympatickí páni nám ochotne pomohli pri inštalovaní oplotenia z "fladier" (pozri máj, dole) na neďalekom salaši, kde mal majiteľ pán Španko problémy s vlkmi aj medveďmi. Taktiež sme spolu strávili niekoľko dní na Ukrajine, kde sme skúmali súčasnú situáciu za našou hranicou. Podľa Jaroslava Dovhaniča, odborníka na cicavce z Karpatskej biosferickej rezervácie, žije okolo 300-400 medveďov v ukrajinských Karpatoch, kde je tento druh zákonom chránený. Počty sa zrejme stabilizovali po predchádzajúcom poklese, avšak pytliactvo a strata biotopu sú stále vážnym problémom.
Máj Robin dostal pozvanie prezentovať našu prácu na konferencii "O medveďoch, vlkoch a ľuďoch: Európska iniciatíva pre spolužitie a rozvoj", ktorú podporila EU. Miestom konania bolo mesto Luchon vo francúzskych Pyrenejach, kde sa medvede stali horúcou politickou témou. Hoci 60% miestnych obyvateľov je spokojných, že majú medvede, niektorí majitelia oviec ostro vystupujú proti, čo niekedy vedie až k násilným protestom. Odhaduje sa, že v Pyrenejach žije len okolo 20 medveďov, ale tieto každý rok zabijú približne toľko oviec, čo všetkých 800 medveďov na Slovensku. Francúzska vláda aj EU minuli milióny euro na odškodnenie farmárov a za zaplatenie preventívnych opatrení. Elektrické oplôtky ako aj pastierske strážne psy sa ukázali ako vysoko účinné v Pyrenejach aj v Alpách, kde žijú vlci aj niekoľko medveďov. Zlepší toto spolužitie s nimi? To ukáže len čas.
Ovce sú už na letných pastvinách, kde môžu nastať problémy s predátormi. Vďaka pani riaditeľke Zuskinovej sme mohli prezentovať spôsoby ochrany oviec pred vlkmi a medveďmi na "Ovčiarskej nedeli" v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline. Pri umiestnení elektrického oplôtka aj oplotenia so zástaviek tzv. "fladier" nám pomáhali pani Kaliská aj David Lintott - jeden z pôvodných zakladateľov SWS spred 10-ich rokov. Fladry sú jednoduchou ale účinnou metódou ochrany pred vlkmi využívanou v Poľsku. Pozostáva z natiahnutej šnúry okolo čriedy, na ktorej sú v presných rozmeroch povešané pásy sýtofarebných látok. Okrem toho, že je to lacné, môže byť takéto oplotenie podľa potreby rýchlo presťahované. Školy a krúžky, ktoré sa zúčastnili našej súťaže nám zaslali množstvo nastrihaných kusov červenej látky, ktoré nám na šnúru ponašívala dobrovoľníčka p. S.Beťková, st. Hoci naša inštalácia oplôtku v skanzene bola trochu v úzadí oproti ostatným akciám a vyskytli sa aj komické situácie pri pokuse umiestniť zopár oviec dovnútra oplotku, ktorým sa tam akosi nepáčilo ostať, verejnosť aj pastieri prejavili veľmi pozitívny záujem o našu prezentáciu. Apríl V rámci programu "Lesnícke dni" pod záštitou ministerky pôdohospodárstva ste mohli navštíviť našú výstavu fotografií medveďa v štátnom podniku Lesy SR, stredisko Lesnícke a drevárske múzeum, Zvolen, 3.4. - 30.4.2008. Viac ... Privítali sme u nás známu osobnosť: prof. L. David Mech, terénny biológ a najuznávanejší svetový odborník na vlkov, ktorý oslávil 50 rokov v ich výskume vydaním jednej z jeho kníh v češtine. V rámci tejto príležitosti Hnutí DUHA Olomouc organizovalo seminár na tému Perspektíva vlka v strednej Európe, na ktorom Dave ukázal prehľad najdôležitejších výsledkov výskumu a najzaujímavejších zážitkov zo svojej dlhoročnej práce v Minnesote, Yellowstone a v Arktíde. Súčasný stav vlka na Slovensku sme prezentovali my s Ing. S. Finďom z Národného lesníckeho centra. Cestou do Prešova, kde mal Dave ďalšiu prednášku, sme mu ukázali časť oblasti nášho výskumu, kde pár dní predtým kameraman, s ktorým spolupracujeme, nafilmoval vlka. Mali sme radosť, že Dave bol nadšený krásou slovenskej krajiny aj napriek tomu, že strávil roky v odľahlých oblastiach človekom nedotknutej prírody.
Jar je už v nižších polohách v plnom prúde, kvety kvitnú a vtáčiky vyspevujú. Sledujeme aktivitu medveďov na úpätí hôr, kde sa kŕmia napr. čerstvou vegetáciou a mravcami. Pri terénnej obchôdzke sme zistili, že vo vyšších polohách bolo ešte veľa snehu a medvede zrejme ešte nevyšli z brlohov. Trochu nás prekvapili 6.4. štyri bociany, ktoré leteli nad tatranskou dolinou pokrytou snehom. Je prirodzený jav, že niektoré medvede bežne chodia do nižších polôh na jar, kde môžu nájsť zdroje potravy, kým výššie stále vládne zima.
Koncom marca sa v médiách rozšírila správa, že na Zamkovského chatu chodí opäť medvedica aj s mladými. Tieto návštevy boli už tradičné z minulého roku, keď sme na jeseň ponúkli chatárke p. Kalinčíkovej pomoc formou financovania elektrického oplôtka. Ten však bohužiaľ nebol inštalovaný, kedže nevedeli, že sa to dá aj keď je ešte sneh, nečakali medveďa "tak skoro" a tiež im vypadol zdroj energie. Tak sme sa vybrali preskúmať situáciu. Keď sme prišli na chatu v stredu 2.4., na potešenie sme zistili, že oplotok sa im podarilo sfunkčniť a tak zo strany kuchyne a skladu bol objekt zabezpečený. Taktiež v ten deň sme sa stretli so zástupcami Štátnych lesov TANAPu, kde sme ponúkli spoluprácu pri aplikovaní preventívnych opatrení. Viac ...
Marec Tesne pred Veľkou Nocou sme niekoľko dní sprevádzali skupinu študentov lesníctva, ochrany prírody a environmentálnej výchovy z Veľkej Británie. Čerstvo napadnutý sneh nám poskytoval výborné podomienky na stopovanie a tak sme mohli sledovať stopy pomerne veľkého dospelého medveďa ako prišiel ku zbytkom zdochliny, ktorú si zahrabal, aby bola schovaná pred líškami a inými zdochlinožravcami.
Začiatkom mesiaca k nám prišla Lisa, študentka wildlife manažmentu z Nemecka, ktorá bude u nás dva mesiace aby získala praktické skúsenosti. Pri prvých stopovaniach v teréne v NP Nízke Tatry sa nám pošťastilo stopovať medveďov aj vlkov. Potešením hlavne pre Lisu, ktorá dovtedy ešte medvede v prírode nevidela, boli stopy medvedice spolu s jedným, možno aj dvoma mláďatami. Neďaleko bol čerstvo rozkopaný starý kmeň a dôkazom, že sa tam rodinka kŕmila, bol aj trus mláďaťa, v ktorom boli larvy hmyzu. Medvedia rodinka si vykračovala ešte niekoľko sto metrov po tej istej zvážnici ako my a potom sa stopy stratili. Pri zostupe do doliny sme pri kŕmelci so senom objavili väčšie stopy macka, ktorý tadiaľ prechádzal. Február Mali sme tú česť hostiť skupinu vynikajúcich odborníkov na ochranu prírody: Prof. David MacDonald, riaditeľ skupiny Wildlife Conservation Research Unit na Univerzite v Oxforde a predseda IUCN/SSC Canid Specialist Group, Paul Lister, vlastník a vedúci vizionár rezervácie Alladale Highland Wilderness Reserve a Toby Aykroyd z organizácií Wilderness Foundation, European Nature Trust a Wild Europe. Skupina, v ktorej bol tiež Richard Morley z nadácie Wolves and Humans Foundation, sa s nami vydala stopovať vlkov a medveďov v Západných Tatrách, pozorovať vydru vo Váhu, navštíviť medveďom nedostupný kontajner v Nízkych Tatrách a dala nám cenné rady ako zdokonaliť našu prácu.
Ako súčasťou projektu Európskej komisie (EK) k zvyšovaniu povedomia verejnosti o veľkých šelmách sa 11. februára v Bratislave konal seminár "Veľké šelmy – navrhované usmernenie EK, aktuálne otázky v Českej republike a na Slovensku". Ako jediná slovenská mimovládna organizácia sme boli pozvaní aj my. Viac ... Zimný spánok u niektorých medveďov netrval dlho. Druhého februára nám skialpinista Marek nahlásil stopy v Západných Tatrách. Medvede boli aktívne aj inde. V ten istý deň kameroval Rasťo Dobrovodský veľkého jedinca na Poľane. Medveď sa pokúšal schovať korisť pred zdochlinožravcami, odháňal krkavce aj líšku a značkoval okolité stromy. Viac ...
Nižšie teploty a viac snehu presvedčilo medvede u nás na Liptove, aby aspoň na chviľku ostali vo svojom brlohu. Zatiaľčo niektoré jedince boli ešte v polovici januára aktívne, podobne ako v roku 2007, koncom mesiaca sme nenašli žiadne znaky medveďov. Intenzívnejšie sme sa venovali nášmu projektu, financovanému Wolves and Humans Foundation (nadácia Vlci a ľudia), na zlepšenie odhadov početnosti vlkov na Slovensku. Stopovali sme menšiu svorku 3 vlkov v okolí Podbanského ako aj 2 vlkov v Nízkych Tatrách. V obidvoch prípadoch sa pohybovali na úpätí hôr, kde sa počas zimy zdržiava ich hlavná korisť - jelene. Január Podobne ako minulú zimu, aj tohoročné teploty sú vyššie, čo spôsobuje, že viaceré medvede sú aktívne. Hoci je medveď hnedý prispôsobený na zimný spánok, je bežné, že niektoré jedince sú von z brlohu. Klimatickými zmenami to môže byť čoraz častejší jav v budúcnosti. Môže vyvolať problémy nielen pre medveďov, napríklad častejšie prípady opustených mláďat, ale aj pre ľudí, ak sú medvede smelšie pri hladaní potravy v blízkosti sidiel a je zvyšené riziko stretnutia sa s nimi. Viac ...
V tomto mesiaci sme dokončili prvú fázu projektu zabezpečenia odpadkov a objektov proti vniknutiu medveďom. V spolupráci so Slovenskou správou ciest B. Bystrica sme úspešne inštalovali modelový kontajner na odpočívadle pri Starých Horách. Cestári ho patrične upravili, aby sa dal ľahšie upevniť do asfaltu a dovnútra mohli použiť vrecia na odpadky namiesto nádob. Ďakujeme Ing. Sobolovi a jeho kolegom. Ďalšie kusy kontajnera, ktoré by sme chceli podobne využiť pri cestách či chodníkoch, dáme vyrobiť už s týmito úpravami. Taktiež zamrežovanie prístrešku s kontajnermi pri hoteli a kempe Tatranec v Tatranskej Lomnici sa dokončilo v spolupráci s riaditeľom Dr. Kožuchom. Práve sem na jar r.2007 chodil mladý medveď, ktorý bol následne odchytený a zvyšok života strávi v zajatí. Ešte vlani sme financovali elektrický oplotok, ktorý by mal byť znovu nainštalovaný koncom zimy, na Zamkovského chate, kde chodievala medvedica s tromi mláďatami. Naším cieľom je, aby sa potreba zabezpečenia odpadu, kde chodia medvede, stala samozrejmosťou. |
© 2004-2023 Slovak Wildlife Society
Všetky práva vyhradené
|