Úvod O nás Denník Kniha návštev e-Shop Ako pomôcť Viac Kontakt

Z našej činnosti v roku 2016

August

Darovali sme opäť ŠOP SR - správa TANAPu niekoľko kusov spreja na medvede, ktoré môžu byť použité na odplašenie medveďa zdržujúceho sa v intraviláne obce resp. zabezpečenie bezpečnosti človeka či ochrany jeho majetku v Tatrách. Podľa odporúčaní medzinárodnej komisie odbornikov, sprej na medvede má mať min. 225g, obsah 1-2% capsaicinu, dosah aspoň 7,5 m, pri striekaní vytvoriť clonu, obsahovo poskytnúť aspoň 6 sekúnd postreku. Sprej, ktorý ponúka naša organizácia od firmy Counter Assault splňa všetky tieto kritéria. Okrem toho výrobcovia pracujú na jeho zdokonaľovaní už 30 rokov a ich výrobky používajú mnohé štátne a medzinárodné inštitúcie. Jeho účinnosť bola potvrdená už aj na Slovensku.

Júl

Venujeme problematike medveďov a odpadového hospodárstva od roku 2005. Po prvotných pokusoch umiestniť špeciálny kontajner na komunálny odpad sme sa rozhodli so svojimi partnermi skúsiť modifikovať už existujúci typ kontajnerov, tak aby so do neho medvede nedostali, pričom musí byť zachovaná ľahká manipulácia ľuďmi a samozrejme aj zbernými autami na odpad. Firma Haul-All vynašla vhodnú modifikáciu použiteľnú v našich podmienkach. Testovanie sa uskutočnilo v Grizzly & Wolf Discovery Center, Yellowstone, v košickej ZOO a priamo v teréne v Tatranskej Lesnej. Na základe týchto testov sme potvrdili, že modifikovaný 1100 litrový kontajner je odolný voči medveďom.

Testované kontajnery však po jednom alebo dvoch rokoch vykazovali známky poškodenia, ktoré vznikli pri vykladaní odpadu. Prebehla diskusia s pracovníkmi VPS Vysoké Tatry, ktorí nám svojimi poznatkami z praxi priblížili možné nedostatky. Pripomienky boli zobraté v úvahu a odovzdané do spoločnosti Meva - výrobca kontajnera. Po dodaní finálnej verzie z výrobnej linky prebehne ešte posledný test – 52 zdvihnutí zberným autom aby sme simulovali celý zberný rok. Ak bude všetko v poriadku, modifikovaný kontajner môže ísť do sériovej výroby s následnou distribúciou do problémových oblastí Slovenska.

Jún

Robin Rigg a Michal Haring prezentovali časť práce organizácie Slovak Wildlife Society o medveďoch a spolužití človeka a medveďa na 24. International Conference on Bear Research & Management, ktorá sa konala v Anchorage na Aljaške. Privítali sme možnosť navštíviť poloostrov Kenai a Národný park Denali, ktorý je pri 6 miliónov akroch väčší ako Wales, polovica Slovenska či jedna tretina Škótska.

Strávili sme 4 noci kempovaním v Denali, 3 z nich v divočine. Medzi množstvom divokej zveri sme videli niekoľko medveďov, vrátane medvedice s dvoma malými mláďatami. Všetci turisti spiaci v divočine najprv dostanú bezpečnostné pokyny od rangerov a sú povinní skladovať potraviny a ďalšie aromatické predmety v nádobkách zabezpečených proti medveďom, ktoré zapožičiava správa národného parku. Vnútri aj mimo chránenej oblasti boli tiež odpadkové kontajnery zabezpečené proti medveďom a všade bolo veľa dostupných informácií o bezpečnej návšteve, práci a živote v oblastiach s medveďmi.

Máj

Zistili sme, že toto je jedno z najlepších období roka pre pozorovanie medveďov. Všetky naše medvede sú už vonku zo svojich zimných brlohov, vrátane medvedíc s mláďatami. Kým vo vysokých horách je ešte stále nejaký sneh a málo potravy, veľa voľnožijúcej zveri, vrátane medveďov, zháňa potravu v nižšie položených oblastiach, kde už vegetačné obdobie značne pokročilo. Prekvapí to mnoho ľudí, keď sa dozvedia, že na jar medvede jedia väčšinou trávu. Je to tiež začiatok ich obdobia rozmnožovania, a preto sú medvede veľmi aktívne!