Úvod O nás Denník Kniha návštev e-Shop Ako pomôcť Viac Kontakt

Súťaž 2008

Zapojte sa do akcie

"Baran sýty a Vlk celý!"

Pomôžete vlkom aj pastierom a vyhráte
exkurziu na salaš, besedu so zoológom či sošku vlka!


S vašou pomocou prispejeme ku ochrane čried oviec pred vlkmi a vlkov pred odstrelom.

Ako?

Jednoduchým ale účinným spôsobom je ohrada vytvorená z natiahnutých farebných látok na šnúre okolo košiara. Výskumom sa zistilo, takto rozvešaných látok sa vlci boja. Kusy látok musia byť určitých rozmerov, rozvešané v presných intervaloch a vo výške tak, aby ich nepodliezli ani nepreskočili. Tento druh opatrenia, tzv. fladry, sa používa v niektorých krajinách, napríklad v Poľsku a jeho výhodou je, že sa dá rýchlo inštalovať, premiestniť podľa potreby a samozrejmeje je oveľa lacnejší ako napríklad elektrický ohradník.

Radi by sme aj s vašou pomocou vytvorili takýto "látkový oplotok", ktorý poskytneme pastierom, v prípade problémov s vlkmi.

Čo od vás potrebujeme?

Pošlite nám nastrihané pásy látok, sýtych farieb, najlepšie výrazne červené, ktoré musia byť 50cm dlhé a 10cm široké, z ľahšieho materiálu, aby po daždi neboli veľmi ťažké. Napadlo nás, že z predošlého režimu zostali na školách alebo obecných úradoch staré už nepoužívané zástavy, ktoré by sme mohli na tento účel využiť. Hľadáme preto šikovných a ochotných žiakov, ktorí by sa podujali ich nájsť aj nastrihať.

Najlepšie 3 triedy, ktoré zašlú najviac vhodných látok do konca mája, oceníme exkurziou na salaš, besedou so zoológom, soškou vlka alebo vzdelávacími brožúrami o vlkoch a medveďoch a pre zúčastnených žiakov máme samolepky a pohľadnice.

Kontakt

Mgr. Svetlana Beťková
SWS - Slovak Wildlife Society
P.O. Box 72
033 01 Liptovský Hrádok
Tel: 044 5293752
Mobil: 0905 239033
Email: betkova@slovakwildlife.org

Súťaž organizuje Spoločnosť pre výskum, vzdelávanie a spolužitie
s prírodou, s podporou The Wolves and Humans Foundation
a Tour Central c/o 1% For the Planet.