Úvod O nás Denník Kniha návštev e-Shop Ako pomôcť Viac Kontakt

Z našej činnosti v roku 2013

September

Pomôžte zrátať medvede! Rozbieha sa veľká akcia na zmapovanie medvedej populácie na Slovensku, môžete pomôcť zberom vzoriek trusu. Začiatok zberu v prvom roku je 13. septembra a ukončenie 30. novembra 2013, prípadne podľa počasia a začiatku hibernácie medveďov aj neskôr. Viac ... Na stiahnutie: Príručka

Máj

Mali sme možnosť zúčastniť sa konferencie Bear in Mind, ktorá sa konala 23.-25. mája v Ouwehand Zoo, Holandsko spolu s oslavou 20. výročia existencie Alertis - nášho dôležitého sponzora. Bola to úžasná príležitosť vypočuť si informácie z prvej ruky o projektoch z rôznych kútov sveta (Rumunska, Arménska, Iránu, Indie, Aljašky, Pakistanu, či Laosu...), ktorí sa podobne ako my snažia robiť výskum a osvetu o veľkých šelmách v rôznych často veľmi náročných podmienkach. Znovu sme si uvedomili, že medvede vo svete sú aj v súčasnosti zabíjané kvôli využitiu ich častí - hlavne žlčníka v čínskej medicíne, ako aj chované v tesnom zajatí len pre potechu, zárobok či ako dôkaz vplyvnosti osoby. Veľmi emotívny zážitok bol, vidieť agresiu až barbarstvo ľudí v Kašmíre voči medveďom, ktoré sa náhodou dostanú do blízkosti obydlí. Boli sme ohromení aj aktuálnymi zábermi polárnych medveďov, ktoré zomierajú na vyhladovanie, keď pri globálnom oteplovaní ústup ľadovcov spôsobuje, že nemajú dostupnú potravu.

Pozitívnou a povzbudivou ukážkou bola prezentácia o konkrétnych projektoch na skúmanie zdrojov a konečnú výrobu energie (napr. z rastlín). Bolo zážitkom na vlastné oči vidieť to nespočetné množstvo bicyklov, ktorými je Holandsko známe, čo len dosvedčí ekologické myslenie a zodpovedný prístup miestneho obyvateľstva. Bola to motivácia do našej ďalšej činnosti ako aj možnosť stetnúť úžasných ľudí oddaných svojmu poslaniu, ale aj zamyslenie sa, že ochrana druhov je častokrát oveľa komplexnejšia úloha pre každého nás, či už len tým, že na noc vytiaheme zástrčku zo zásuvky.

Apríl

S Greggom Losinskim, ktorý má na starosti osvetu v Idaho (USA), sme stihli uskutočniť niekoľko zaujímavých stretnutí: prednášal o manažmente medveďov a vlkov v Národnom parku Yellowstone študentom na Technickej Univerzite vo Zvolene a na Strednej lesníckej škole v Liptovskom Hrádku. Navštívili sme tretiakov na ZŠ Hradná, kde sme sa zahrali edukačnú hru na zvieratá a biotop a názorne si predviedli ako funguje populačná krivka a tiež premietli videozáznam ako medvede v Yellowstone testujú upravený kontajner zo Slovenska. Nemenej zaujimavé a veľmi dôležité stretnutie bolo na MsÚ Vysoké Tatry, kde sa zúčastnili zástupcovia mesta, štátnych lesov a národného parku TANAP-u a Gregg im zodpovedal otázky ohľadom zabezpečenia odpadu, navrhol možné ako aj nevyhnutné riešenia pre manažment medveďov v Tatrách. Dohodli sme sa, že po finálnom otestovaní a dokončení úprav kontajnera v USA bude odskúšaný patent už aj v Tatrách. Gregg, ktorého predkovia pochádzajú zo Slovenska a Poľska, má snahu a záujem pomôcť riešiť otázku spolužitia ľudí s medveďmi u nás, podeliť sa o skúsenosti ako tento problém riešia v USA.

Tohtoročná zima bola nezvyčajne dlhá - v priebehu posledných marcových dní a začiatku apríla napadlo v niektorých oblastiach až 15-25 cm snehu. A je premýšľam, aké dôsledky to bude mať na aktivitu medveďov a na ich konflikty s ľuďmi. Večer 23. apríla, v rovnakom čase, ako sa blízko nás diviačica s prasiatkami brodili bystrinou, sme zazreli medveďa, ako sa pasie na okraji lúky blízko Liptovského Ondreja. Išlo očividne o malé, mladé zviera a dúfam, že mu toto spásanie čerstvej šťavnatej trávy na danej lokalite nespôsobí problémy. Počas tejto vychádzky som robil sprievodcu žurnalistovi a kolegovi, ktorý vzišiel z nášho nového partnerstva s Grand hotelom Kempinski, takže to bol skvelý začiatok 15-eho ročníka sprievodcovských služieb po divočine Slovenska.


Foto: Robin Rigg, Ján Šustr

Marec

Špeciálny mechanizmus proti medveďom vyvinutý naším kanadským partnerom Haul-All pre kontajnery v Karpatoch bol s úspechom otestovaný v Idahu, USA, v Grizzly & Wolf Discovery Center. Kontajner od firmy Mevako bol po prevedenej zmene testovaný viacerými jedincami medveďa, vrátane 270 kg grizlyho a medveďa kodiaka, Sama, ktorý je so svojimi 500 kg väčší ako ktorýkoľvek zaznamenaný medveď na Slovensku. Svojou obrovskou hmotnosťou Sam pokrivil veko kontajnera ale uzáver a zámka nápor vydržali. Zámerom je držať medvede od kontajnerov a od miest koncentrácie ľudí a vyzerá to tak, že Haul-All mechanizmus môže byť vhodnou, efektívnou a relatívne lacnou voľbou.


Foto: Gregg Losinski, Idaho Fish & Game

V Tatrách zvyčajne zaznamenávame prvé medvede vychádzajúce z brlohov v polovici až ku koncu februára a medvede začnú byť výraznejšie aktívne počas marca. Bolo trochu prekvapivé, že sme počas terénneho cvičenia od 2.-9. marca, vedeného pre študentov správania živočíchov na univerzite Wolverhampton, nevideli jedinú stopu či pobytový znak medveďa. Počas minuloročného cvičenia študenti natrafili na viaceré stopy, ale vtedy bolo podstatne menej snehu ako tento rok. V každom prípade jedna fotopasca zachytila viacero pekných záberov dosť veľkého medveďa v dobrom stave a s množstvom telesného tuku.

Február

Jedinec medveďa hnedého, s veľkou pravdepodobnosťou zo Slovenska, sa objavil v severnom Maďarsku, v katastrálnom území obce Balassagyarmat v polovici zimy. Podľa poľovníka Tamása Majora sa prvé správy a znaky o motaní sa okolo kontajnerov a požieraní zvyškov z nich objavili v januári. Podložené informácie ale prišli len na začiatku februára, kedy miestny poľovník našiel v snehu čerstvé stopy. Jedinec zjavne neprechádzal zimným spánkom ako medvede zvyknú. Pán Major si myslel, že išlo o mláďa vystrašené počas poľovačky na diviaka a oddelené od matky.


Foto: Pavol G, Panoramio.com

Toto bol v krátkom období minimálne druhý prípad medveďa zo Slovenska, ktorý prešiel na územie Maďarska. V lete 2012 sa v blízkosti mesta Šahy a priľahlých obcí na oboch brehoch Ipľa túlal medveď. Oblasť je blízko obce Börzsöny, kde bol medveď videný, a zabitý v roku 1984. Medvede sú podľa maďarskej legislatívy chránené, avšak podľa Pétera Bedu sú tieto zablúdené jedince v konečnom dôsledku klasifikované ako 'problémové' a vo väčšine prípadov následne legálne odstrelené, alebo proste zmiznú z oblasti, možno zastrelené ilegálne.

Január

Mláďatá medveďa hnedého sa rodia v zime. Gravidné samice sa ukladajú do brlohov oveľa skôr a tiež v nich zotrvávajú až o 1-2 mesiace dlhšie ako samce. Telesná teplota hibernujúcich medveďov je len o niečo nižšia ako počas aktivity vo zvyšnom období v roku, a počas náhlej disturbancie sú schopné sa zobudiť a stať sa aktívnymi veľmi rýchlo. Dňa 21. januára sa teploty vyšplhali nad nulu a prvýkrát od začatia projektu Biela divočina (v roku 2010) pršalo. Hoci sme nenatrafili na nijaké jasné stopy medveďa počas terénneho prieskumu, objavili sa správy o aktívnych medveďoch v iných oblastiach. Veľmi rýchlo sa ale zase ochladilo a s ďalšou nádielkou snehu sa vo väčšine prípadov medvede opäť navrátia do svojich brlohov.


Foto: Hardy Pleske, Marián Antol

Na pozvanie OZ Tatry sme pre ZŠ Janka Kráľa v L. Mikuláši pripravili diskusiu spojenú s výkladom a výstavou "Medvede a my". Spolu sa na prednáškach vystriedali všetky triedy od prvákov až po deviatakov. Žiakov a aj učiteľov téma zaujala, keďže mnohí mali skúsenosť priamo či sprostredkovane s týmto živočíchom. Veríme, že touto formou im môžeme priblížiť život medveďa, ale aj poučiť ľudí o základných bezpečnostných pravidlách na území s výskytom medveďov.


Foto: Rudolf Pado